TAXCLUBPRO Notes Management
November 21, 2017

نشریه انگلیسی «اکونومیست» جدیدترین ویژه‌نامه سالانه خود را تحت عنوان «جهان در سال ۲۰۱۸» منتشر کرد. به گزارش این نهاد سال ۲۰۱۸، سالی «اعصاب خردکن» خواهد بود. در سال آینده تلاش مردم دنیا در راستای گریز از تنش‌های سیاسی و آشفتگی‌های تکنولوژی است. البته در سال ۲۰۱۸ می‌توان نیم نگاهی به رشد اقتصادی قابل قبول و رویدادهای جهانی شامل المپیک زمستانی و جام‌جهانی فوتبال داشت.

در این رابطه دنیل فرانکلین، ویراستار «جهان در ۲۰۱۸»، می‌گوید: «سال آینده در بسیاری از جنبه‌ها همچون چالش‌ هسته‌ای کره‌شمالی، گفت‌وگوهای «برگزیت»، اصلاحات اقتصادی چین، انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا وانتخابات ریاست‌جمهوری در برزیل و مکزیک، حیاتی خواهد بود. در این سال شاهد نبردهای جذاب برای اثرگذاری، ایده‌ها و رهبری خواهیم بود.» در جدیدترین گزارش سالانه «اکونومیست»، ۱۲ روند مهم جهانی برای سال ۲۰۱۸ پیش‌بینی شده است که در ادامه این گزارش به‌طور اجمالی توضیح داده خواهند شد.

۱- ترامپیسم و مکرونیسم: در سال ۲۰۱۸ شاهد دو نوع جهان‌بینی متفاوت خواهیم بود که در رقاب با یکدیگر قرار دارند. دونالد ترامپ با اولویت قرار دادن آمریکا، شعار «نخست آمریکا»‌ را در دستور کار خود قرار داده است. امانوئل مکرون اما نوعی از قراردادهای اجتماعی را که منطبق با جهانی‌شدن هستند، قول داده است، قراردادهایی که در کنار افزایش رقابت و کارآفرینی از کارگرهایی که شغل‌های خود را از دست داده‌اند، حمایت خواهد کرد. به گزارش «اکونومیست»، ماکرون نمونه امروزی شده تدی روزولت است؛ رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا که بیشترین سهم را در «عصر ترقی» داشت.

۲- انتخابات تعیین‌کننده؛ برزیل، مکزیک، ایتالیا و میان‌دوره‌ای آمریکا: هر ۱۲ سال یک بار، دو انتخابات مهم و تعیین‌کننده آمریکای لاتین، برزیل و مکزیک، همزمان می‌شوند. در بزرگ‌ترین سال انتخاباتی منطقه آمریکای‌ لاتین، در این دو کشور و سایر کشورهای منطقه، رای‌دهندگان نوسازی سیاسی و پایان فساد را طلب خواهند کرد. از طرفی یک انتخابات آشفته در ایتالیا، بهبود اقتصادی این کشور را با چالش روبه‌رو خواهد ساخت. در آمریکا، دموکرات‌ها می‌توانند در رقابتی نزدیک برای تصاحب کرسی‌های «مجلس نمایندگان» پیروز شوند و راه را برای به دادگاه کشاندن ترامپ فراهم سازند.

۳-سور و سات سیاسی و اقتصادی المپیک زمستانی کره‌جنوبی و جام جهانی فوتبال در روسیه: این دو رقابت بسیار مهم، توجهجامعه جهانی را به خود جلب خواهد کرد. کره‌جنوبی المپیک زمستانی را در سایه برنامه‌های هسته‌ای کره‌شمالی برگزار خواهد کرد.روسیه نیز در برهه حساسی از روابط این کشور با غرب و اندکی پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری که نتیجه آن پیروزیولادیمیر پوتین است، رقابت‌های جام‌جهانی فیفا را برگزاری می‌کند. در هر دوی این رویدادها، شاهد تقابل ورزش با سیاست خواهیم بود.

۴- خداحافظی با رهبران فرسوده ژاپن، کوبا و عربستان سعودی: امپراتور ژاپن، آکیهیتو، رئیس‌جمهور کوبا رائول کاسترو و پادشاه عربستان، شاه سلمان رهبرانی هستند که در سال جدید آماده می‌شوند تا از سمت خود کناره‌گیری کنند. در این رابطه تعدادی زیادی از رهبران جهان که مدت‌ها است بر مسند قدرت تکیه زده‌اند (همچون نیکولاس مادورو در ونزوئلا) سعی خواهند کرد همچنان موضع خود را حفظ کنند.

- رشد اقتصادی متوازن‌شده جهان: ۱۰ سال پس از بحران مالی ۲۰۰۸، یک حس خوشایند فراگیر در اقتصاد جهان شروع خواهد شد. گرچه برای بسیاری سال ۲۰۱۸ می‌تواند به معنای آغاز بهبود واقعی اقتصاد باشد، اما در واقعیت ممکن است روند بهبود به انتهای خود رسیده باشد: به عقیده کارشناسان، اقتصاد جهان تمایل دارد هر ۸ تا ۱۰ سال، وارد رکودی عمیق شود. آخرین رکود مربوط به سال ۲۰۰۸ است. پرسشی که مطرح می‌شود این است که دلیل اصلی رکود بعدی چیست؟ اتخاذ سیاست‌های انقباضی شدید و سریع توسط بانک‌های مرکزی.

۶. زمانی حساس برای سیاست جهان؛ برگزیت، نفتا و کره‌شمالی: گفت‌وگوهای پر استرس «برگزیت» در پاییز ۲۰۱۸ – زمانیکه توافق نهایی جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا باید صورت گرفته باشد – به اوج خواهد رسید، چراکه پارلمان‌ها باید در زمان مقرر یعنی مارس ۲۰۱۹ آن را به تصویب برسانند. بنابراین احتمال دست نیافتن به توافق برگزیت بالا است.

در سال ۲۰۱۸ مشخص خواهد شد که آیا توافق تجارت آزاد «نفتا» از فشارهای حمایت‌گرایانه دونالد ترامپ نجات پیدا خواهد کرد یا خیر. مهم‌تر از همه، در سال آینده رئیس‌جمهوری ترامپ باید درخصوص برنامه‌های هسته‌ای کره‌شمالی تصمیم بگیرد.

۷. سال کلمات مخفف: در سال آینده قوانین جدید اتحادیه اروپا در مورد داده‌ها (GDPR) و تامین مالی (MiFID۲, PSD) اجرایی خواهد شد. کنفرانس تغییرات آب‌وهوایی در لهستان (COP۲۴) نیز در راستای فرآیند توافق پاریس برگزار می‌شود. بوتان قصد دارد برنامه «خوشبختی عظیم ملی (GNH)» را برای کسب‌وکارهای خود اجرایی کند. پیشرفت‌های تکنولوژی مهم همچون نسل جدیدی از تکولوژی‌های تلفن همراه (۵G) با شروع المپیک زمستانی رونمایی خواهند شد. هوش مصنوعی (AI) نیز در مناطق بیشتری به‌کار گرفته خواهد شد.

۸. روند معکوس تکنولوژی: سیاستمداران با وضع جریمه‌ها، مقررات و تفسیر سختگیرانه‌تر از قوانین رقابتی (سیاستی که معادل امروزی دوران آنتی‌تراست آمریکا است) غول‌های تکنولوژی همچون فیسبوک، گوگل و آمازون را به تکاپو خواهند انداخت. همچنین فشارهای بیشتری برای شفافیت منبع و درستی محتوای آنلاین به‌وجود خواهد آمد. شرکت‌هایی که به‌دنبال تملک دارایی هستند نیز تحت‌نظر بیشتر سازمان‌های آنتی‌تراست قرار خواهند گرفت.

۹. کشورهای آسیایی در صدر لیگ‌ها: در سال ۲۰۱۸ قهرمانی برای کشورهای آسیایی است، نه در فوتبال بلکه در بسیاری از زمینه‌های دیگر. بر این اساس پیش‌بینی شده است رشد اقتصادی بوتان در جهان سرآمد باشد؛ چین جایگاه ایتالیا را از لحاظ تعداد میراث‌های جهانی به ثبت رسیده در یونسکو بگیرد و هند برنامه بلندترین مجسمه جهان خود را تکمیل کند.

۱۰. نشانه‌هایی از زمان؛ از اوج زاد و ولد تا ماجراجویی در فضا و دریا: در سال ۲۰۱۸، تعداد نوزادان متولد شده در سراسر جهان کاهشی چشمگیر خواهد داشت (مفهوم peak baby)؛ تعداد سفینه‌هایی خصوصی برای فرستادن توریست به ماه افزایش خواهد یافت، ترجیحات مصرف‌کنندگان به خودروهای بزرگ اسپرت فروش انواع دیگر خودروهای جدید را قبضه خواهد کرد و از بزرگ‌ترینکشتی جهان «Prelude FLNG» رونمایی خواهد شد.

۱۱. دوره جدید پزشکی: مورخان علم پزشکی معتقدند سال ۲۰۱۸ پیشرفت‌های پزشکی – همچون درمان بر اساس DNA – محقق خواهند شد. برجسته‌ترین اتفاق سال ۲۰۱۸، تایید اولین دستکاری دارویی RNA که یک کلاس جدید از داروها را معرفی می‌کند خواهد بود. درمان‌های ژنی و تغییرات ژنی از دیگر پیشرفت‌های پزشکی در سال‌های ۲۰۱۸ است.

۱۲. کلمه سال: فیلم «مری پاپینز باز‌می‌گردد» با بازی امیلی بلانت، همزمان با صدمین سالروز تحقق حقوق زنان در بریتانیا اکران خواهد شد. خانم بنکس، حامی حقوق زنان در این فیلم، مطمئن است فرآیندهای سیاسی که توسط زنان از سال ۱۹۶۴ ایجاد شده در این فیلم نشان داده خواهد شد.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

TAXCLUBPRO Notes Management
November 6, 2017

مطمئنا در دنیای پرتلاطم امروزی، یکی از موضوعاتی که می تواند جوامع بشری را از اختلافات شخصی و جمعی در امان بدارد، «آشنایی با حقوق متقابل افراد با یکدیگر و قانون» است که مهمترین اثر این آشنایی و آگاهی را می توان در پیشگیری از وقوع بسیاری از مشکلات حقوقی دانست؛ بنابراین، امروز تلاش داریم تا موضوع «ظهرنویسی چک و سفته» را بررسی کنیم.

کلیه کسانی که در چک از خود امضاء بر جا می گذارند در مقابل دارنده چک مسوولیت تضامنی دارند و در صورتی که چک در سر رسید پرداخت نگردد، دارنده می تواند پس از گرفتن گواهی عدم پرداخت با رعایت مواعد قانونی،علیه هر یک از امضاء کنندگان بدون رعایت تقدم و تاخر اقدام به دعوا نماید و وجه چک را وصول کند.

آثار ظهر نویسی

دو قاعده اساسی در ظهر نویسی جاریست:

1-قاعده مسوولیت تضامنی ظهر نویسان

2-قاعده عدم ورود ایرادات

مسوولیت تضامنی ظهر نویسان

کلیه کسانی که در چک از خود امضاء بر جا می گذارند در مقابل دارنده چک مسوولیت تضامنی دارند و در صورتی که چک در سر رسید پرداخت نگردد، دارنده می تواند پس از گرفتن گواهی عدم پرداخت با رعایت مواعد قانونی،علیه هر یک از امضاء کنندگان بدون رعایت تقدم و تاخر اقدام به دعوا نماید و وجه چک را وصول کند.

ماده 249قانون تجارت در خصوص برات صراحتاً این موضوع را بیان می دارد و به دارنده برات این حق را می دهد که در صورت عدم تادیه و اعتراض به هر کدام از آنها که بخواهد (امضاء کنندگان) منفردا یا به چند نفر یا به تمام آنها مجتمعا رجوع نماید.

وهمین حق را هر یک از ظهر نویس ها نسبت به برات دهنده و ظهر نویسان ما قبل خود دارد. اقامه دعوا بر علیه یک یا چند نفر از مسوولین موجب اسقاط حق رجوع به سایر مسوولین برات نیست.

اقامه کننده دعوا ملزم نیست ترتیب ظهر نویسی را از حیث تاریخ رعایت کند وضامنی که ضمانت برات دهنده یا محال علیه یا ظهر نویس را کرده فقط با کسی مسئولیت تضامنی دارد که از او ضمانت نموده است.

 

 

لذا با توجه به ماده فوق الذکر مسوولیت هر یک از امضاء کنندگان چک به تفکیک توضیح داده می‌شود

الف-صادر کننده چک :

ایشان چک را ایجاد می کند و به دارنده آن تسلیم می نماید و با صدور چک باعث ایجاد مسئولیت برای انجام دستور پرداخت خواهد شد و چنانچه دستور او در سر رسید انجام نگیرد مسئول خسارت وارده به دارنده آن می باشد، زیرا نمی توان سند را به جریان گذاشت ومسئولیت اجرای آن را به عهده نگرفت

ب-ظهر نویسان چک :

ظهر نویس، دارنده ی چکی است که چک خود را به وسیله  ظهر نویسی به دیگری انتقال می دهد.

ظهر نویسی فقط یک انتقال طلب ساده نیست،بلکه ظهر نویس پرداخت وجه چک را هم تضمین می کند. با انتقال چک رابطه بین ظهر نویس و دارنده چک قطع نمی شود، بلکه ظهر نویس در مقابل دارنده جدید چک ودارنده بعدی ضامن پرداخت است (ماده 249قانون تجارت)

ج-ضامنین چک

قانون چک در خصوص ضامنین مقرراتی را ذکر ننموده، بلکه اجازه داده با رجوع به قانون تجارت این مهم حل شود.

در این خصوص بند آخر ماده 249قانون تجارت مقرر می دارد :((ضامن که ضمانت برات دهنده یا محال علیه یا ظهر نویس را کرده با کسی مسئولیت تضامنی دارد که از او ضمانت نموده است.)) بنابراین، مسئولیت ضامن برات یا چک، بسته به این است که از چه کسی ضمانت نموده است.

مختصر به زبان  ساده

احتمالا همه با چک و سفته آشنایی دارید

منظور از ظهر نویسی چک و سفته در متم بالا  امضای پشت چک و سفته می باشد

در مواردی شما چکی را از شخصی میگیرید و میخواهید به شخص دیگری انتقال دهید که پشت آن را امضا میکنید معمولا و به صورت عامیانه به این عمل ظهر نویسی می گویند

البته صرف امضای چک که در وجه شما صادر شده شامل این مورد نمیگیدد ولی مثلا  آقای الف چی صادر میکند و تحویل آقای ب میدهد آقای ب  الف را قبول نداشته و می گوید احتمالا چک  الف اعتباری ندارد چون قبلا بد حسابی کرده در اینجا  آقای ج  پشت چک را به عنوان ضمانت امضاء میکند به این عملی که ج انجام داده ظهر نویس میگویند که  معمولا مسئولیت تضامنی ایجاد میکند

مسئولیت تضامنی یعنی اینکه ب میتواند علیه هم الف و هم ج بابت طلب خود طرح دعوا نماید

نکته: بابت ظهر نویسی حتما باید تا 15 روز از تاریخ چک در مواردی تا 45 روز علیه ظهر نویس اقدام کند در صورتی که این موعد اقدام نکند مسئولیت ضامن بلا اثر می شود

 


منبع: tabnak.ir

TAXCLUBPRO Notes Management
November 2, 2017

به گزارش ایسنا، حسین صادقی نژاد در حاشیه نهمین نمایشگاه معرفی فرصتهای سرمایه گذاری در ایران که طی روزهای ۸ تا ۱۱ آبان ماه در کیش برگزار می شود اظهار کرد: از سال ۱۳۸۴ تا کنون ۳۰۰ قرارداد سرمایه گذاری با رقمی بالغ بر ۸۸۰۰ میلیارد تومان در سازمان بنادر و دریانوردی جذب شده است.

 

وی تاکید کرد: سالیانه به طور متوسط ۴۰ درصد رشد داشته ایم که امسال این رشد نسبت به سالهای گذشته مقداری کمتر بوده است. البته ارزیابی ما سالیانه انجام می شود. با این حال در شش ماهه گذشته هشت قرارداد سرمایه گذاری با رقمی بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان منعقد کرده ایم.

به گفته صادقی نژاد، در دو شهر لجستیک، رویکرد خود را از حالت اجاره زمین به حالت صنایع تبدلیلی، تولیدی، ارزش افزوده و موارد زنجیره تامین کالا تغییر داده ایم.

مدیرکل مناطق ویژه بندری و سرمایه گذاری سازمان بنادر و  دریانوردی خاطرنشان کرد: سازمان بنادر و دریانوردی با دراختیار داشتن ۱۱ بندر عمده تجاری و بازرگانی، با بیش از ۲۰۰ میلیون تن گردش تخلیه و بارگیری در مبادی دریایی و بندری کشور کار ترانزیت و ترانشیپ کالا را انجام می دهد.

وی ادامه داد: در جهت ارتقای بنادر بازرگانی، توسعه بنادر شهید رجایی و امام خمینی (ره)، چابهار، شهید بهشتی، بندرامیرآباد و سایر بنادر را در دستور کار داریم که در این راستا سند راهبردی دو شهر لجستیک بندری شهید رجایی با وسعتی حدود ۲۷۰۰ هکتار و بندر امام خمینی با حدود ۶۰۰ هکتار در حال انجام است. درخصوص تجهیزات زیربنایی و تامین منابع مالی، گامهای خوبی برداشته ایم و به دنبال فازبندی اجرای این طرحها، برنامه ریزی و مطالعات تطبیقی صورت گرفته و بقیه مراحل هم در حال انجام است.

 

TAXCLUBPRO Notes Management
November 2, 2017

دنیای اقتصاد : ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، دیروز برای سومین بار در دوران زمامداری‌اش وارد تهران شد. او پیش‌تر در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۵ به ایران آمده بود. تکمیل خط‌آهن ترانزیت شمال‌-‌جنوب، گفت‌و‌گو‌‌های دوجانبه با محوریت سوریه، بحث بر سر «برجام» و همچنین گفت‌و‌گوهای سیاسی با هدف افزایش قیمت‌های جهانی نفت‌‌و‌گاز، چهار هدفی هستند که پوتین از سفر به تهران دنبال می‌کند. «دنیای اقتصاد» در گزارشی تحلیلی به بررسی وضعیت کنونی روابط ایران-مسکو پرداخته است. به باور کارشناسان «روابط تهران-مسکو پس از سال ۲۰۱۴ با یک شیفت «استراتژیک» همراه شده ‌است و این دو کشور روابطی را تجربه می‌کنند که شاید نتوان الزاما آن را روابط یا هم‌پیمانی استراتژیک نامید.» به باور این کارشناسان اما «یک همگرایی که کاملا ماهیت استراتژیک دارد، بین دو کشور شکل گرفته است». تحلیلگران همچنین دلایل همگرایی استراتژیک دو کشور را «برآورد تهدید نسبتا مشترکی که ایران و روسیه از نظم بین‌الملل دارند» ارزیابی می‌کنند. تحلیلگران این نگاه را که روسیه، شریک قابل اعتمادی نیست، نگاهی «عام‌گرایانه» می‌دانند و تاکید دارند که این یک نگاه ایده‌آل‌گرایانه در روابط بین‌الملل است و کسانی که چنین انتقاداتی مطرح می‌کنند باید مفهوم منافع را دقیق‌تر بررسی کنند.

سومین سفر رئیس‌جمهوری فدراسیون روسیه در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی در شرایطی روز گذشته با شرکت در نشست سه‌جانبه ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان برگزار شد که برجام، بحران سوریه و انرژی سه‌محور دیگر سفر ولادیمیر پوتین به تهران است. پوتین بعدازظهر چهارشنبه وارد تهران شد و در بدو ورود در فرودگاه مهرآباد مورد استقبال مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی قرار گرفت. این اولین سفر پوتین در دولت دوازدهم است.  پوتین پیش از این روز دوشنبه دوم آذرماه سال ۹۴ به تهران آمد تا در نشست کشور‌های صادرکننده گاز شرکت کند که در این سفر با مقام معظم رهبری نیز دیدار کرد. پوتین همچنین در سال ۲۰۰۷ (۱۳۸۶) به تهران سفر کرده بود. نشست سه‌جانبه سران سه کشور نیز عصر دیروز به‌منظور تقویت و توسعه همکاری‌های مشترک برگزار شد. اولین نشست روسای‌جمهور سه کشور مورد اشاره در مرداد ماه سال ۱۳۹۵ در باکو برگزار شد. در سال ۱۳۹۴ در جریان سفر الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان به تهران روسای‌جمهور ایران و آذربایجان به این تصمیم رسیدند که باحضور رئیس‌جمهوری روسیه نشست مشترکی را با محوریت ترانزیت برگزار کنند.

چهار هدف سفر

در واقع اولین هدف این سفر، هماهنگی و همکاری برای تکمیل زیرساخت‌های ریلی و جاده‌ای در چارچوب طرح «کریدور جنوب به شمال» و پیگیری توافقات ترانزیتی پیشین میان سران سه کشور است. مسیر حمل‌ونقل و ترانزیتی مستقیم با مسافتی کوتاه تر، امن‌تر و با مزیت اقتصادی بیشتر که احداث آن به واسطه توافقی که در سال ۲۰۰۰ میان تهران، باکو و مسکو صورت گرفت، در دستور کار جدی قرار گرفته است. برجام و مقابله با تهدیدات ترامپ نیز هدف دومی است که به نظر می‌رسد در سفر پوتین به تهران مدنظر مقامات دو کشور به‌خصوص ایران قرار گرفته است. 

در واقع حمایت رئیس‌جمهوری روسیه از توافق هسته‌ای در زمانی که ترامپ به‌دنبال کارشکنی و اخلال در روند برجام است، می‌تواند حائز اهمیت باشد. در همین خصوص الکسی مالاشنکو یک تحلیلگر ارشد مرکز مطالعاتی گفت وگوی تمدن‌ها که در برلین مستقر است، گفت که ایران از روسیه می‌خواهد تا نقش شفاف‌تر و حمایت‌گرایانه‌تری درباره موضوع هسته‌ای داشته باشد. سومین هدف پوتین از سفر به تهران، بحران سوریه و بحث و بررسی درخصوص دوران پساداعش است. هدف گفت‌وگوها شکل دادن به صحنه سیاسی آینده سوریه و عراق است. روس‌ها اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که تنها شریک قابل اعتمادشان در خاورمیانه، ایران است. چهارمین هدف پوتین، توافق سیاسی در زمینه قیمت نفت در بازارهای جهانی و ادامه مشارکت سه جانبه در چارچوب سازمان کشورهای صادرکننده گاز طبیعی است.

ایران و روسیه؛ شرکای راهبردی

حسن روحانی عصر دیروز در دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه که برای شرکت در اجلاس سه‌جانبه سران کشورهای ایران، روسیه و آذربایجان به کشورمان سفر کرده است، گفت: «روابط سه‌جانبه تهران، مسکو و باکو در مناسبات منطقه‌ای و گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف بسیار حائز اهمیت است.» رئیس‌جمهوری از روسیه به‌عنوان کشوری دوست، همسایه و شریک راهبردی نام برد و تاکید کرد که اراده ایران توسعه و تقویت همه‌جانبه روابط و همکاری‌ها با روسیه است.روحانی اهمیت توسعه همکاری‌ها و روابط اقتصادی و تجاری ایران و روسیه را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: «تهران از حضور فعال سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی روسیه برای مشارکت و همکاری در پروژه‌های مهم زیرساختی از جمله در بخش‌های صنعت و انرژی، توسعه خطوط و اتصال ریلی و کریدور شمال – جنوب استقبال می‌کند.»

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه برجام یک توافق چندجانبه است و حفظ و پایداری آن برای صلح و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی مهم است، گفت: «نقش روسیه در راستای تحکیم و پایداری برجام و اجرای تعهدات از سوی همه طرف‌های مذاکره نیز مهم و تاثیرگذار است.» روحانی به نقش‌آفرینی ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم در سوریه اشاره و تاکید کرد: «همکاری‌های ایران و روسیه تاثیر زیادی در روند مبارزه با تروریسم در منطقه داشته است و این همکاری‌ها و رایزنی‌های مشترک در مراحل پایانی این مبارزه نیز بسیار حائز اهمیت است.» رئیس‌جمهوری با اشاره به روند مذاکرات آستانه، همکاری‌های چندجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی ایران و روسیه در حل و فصل مسائل و بحران‌ها را بااهمیت خواند و اظهار کرد: «جمهوری اسلامی ایران بی‌ثباتی در منطقه را به ضرر همه کشورها می‌داند و از توسعه ثبات و امنیت در منطقه حمایت خواهد کرد.» 

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه نیز در این دیدار با قدردانی از دعوت و میزبانی کشورمان از نشست سه‌جانبه سران کشورهای ایران، روسیه و آذربایجان، گفت: «ایران همسایه و شریک راهبردی روسیه به‌شمار می‌رود و ما در توسعه مناسبات و همکاری‌های فی‌مابین منافع مشترک بسیاری داریم.» رئیس‌جمهوری روسیه با اشاره به ضرورت توسعه همکاری‌های ایران، روسیه و آذربایجان در بخش حمل‌و‌نقل، ترانزیت و نیز کریدور شمال-جنوب گفت: «نشست سه‌جانبه روسای جمهور ایران، روسیه و آذربایجان، می‌تواند منجر به توسعه روابط و همکاری‌های مشترک در این بخش شود.» پوتین روابط و همکاری‌های تهران و مسکو در بخش‌های مختلف از جمله انرژی، همکاری‌های اقتصادی، فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای و حمل‌و‌نقل ریلی و جاده‌ای را رو به گسترش دانست و گفت: شرکت‌های روسی علاقه‌مند به مشارکت فعال در اجرای طرح‌های توسعه‌ای ایران هستند و روسیه هیچ محدودیتی برای توسعه روابط و همکاری‌های همه‌جانبه با ایران قائل نیست و از این روند استقبال می‌کند.

او افزود: «براساس آمار، مراودات تجاری دو کشور به‌ویژه در سال ۲۰۱۶ رشد قابل‌ملاحظه‌ای داشته که این روند باید همچنان و با شتاب تداوم یابد.» رئیس‌جمهوری روسیه برجام را توافق بسیار خوب جمعی و در راستای صلح و ثبات جهانی برشمرد و گفت: «عدم پذیرش تعهدات بین‌المللی از سوی برخی از کشورها به هیچ‌وجه مورد قبول نیست و باور ما این است که برهم زدن یکجانبه برجام به هر بهانه‌ای پذیرفتنی نخواهد بود، توافق برجام ارتباطی با مسائل دفاعی و موشکی ایران ندارد.» پوتین همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تنها مرجع اعلام پایبندی ایران به برجام دانست. رئیس‌جمهوری روسیه به فرآیند مبارزه با تروریسم در سوریه اشاره و تاکید کرد نقش‌آفرینی روسیه، ایران و ترکیه همچنان باید در چارچوب مذاکرات آستانه ادامه یابد.

دیدار روحانی و علی‌اف

پیش از دیدار روسای‌جمهوری ایران و روسیه، حسن روحانی در دیدار با همتای آذربایجانی خود، روابط تهران - باکو را به‌ویژه در سال‌های اخیر رو به توسعه دانست و با اشاره به پیوندهای تاریخی و علائق دینی و مذهبی مشترک دو کشور تاکید کرد: هر چه در مسیر گسترش مناسبات دو ملت تلاش کنیم هنوز از تاریخ علائق دو ملت عقب هستیم. روحانی با اشاره به اینکه روسای‌جمهور ایران و آذربایجان در سال‌های اخیر ۱۰ بار با یکدیگر دیدار کرده‌اند، ابراز کرد: «روابط تجاری و اقتصادی ایران و آذربایجان پیشرفت و تحرک خوبی داشته و باید تلاش کنیم تا در جهت رفع نیازهای دو طرف از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در دو کشور بیش از پیش استفاده کنیم.» الهام علی‌اف  رئیس جمهور آذربایجان هم همکاری‌ها و سرمایه‌گذاری‌های مشترک دو کشور در بخش‌های مختلف از جمله داروسازی و تولید خودرو را مثبت و موفق ارزیابی کرد و گفت:‌ باید تلاش کنیم تا از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در دو کشور در راستای گسترش حجم سرمایه‌گذاری‌های مشترک و تامین نیازهای دو کشور استفاده کنیم. 

رئیس‌جمهوری آذربایجان با اشاره به ضرورت گسترش همکاری‌های ایران و جمهوری آذربایجان در بخش‌های مختلف از جمله انرژی، همکاری در زمینه برق و استحصال از منابع نفتی خزر و کریدور شمال و جنوب، گفت: همه توافقات برای احداث راه‌آهن رشت – آستارا انجام شده و درحال تکمیل است و همکاری‌های مشترک ایران و آذربایجان در بخش حمل‌ونقل و ترانزیت می‌تواند به همکاری‌های گسترده بین‌المللی تبدیل شود.رئیس‌جمهوری آذربایجان روند مبارزه با تروریسم در منطقه را مثبت دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران نقش بسزایی در برقراری ثبات و امنیت در منطقه و مبارزه با تروریسم داشته است.

برگزاری نشست سه جانبه

از سوی دیگرنشست سه‌جانبه سران سه کشور نیز عصر دیروز به‌منظور تقویت و توسعه همکاری‌های مشترک برگزار شد.

کاوه گرامی
October 28, 2017

Global Market

بی‌میلی بانک مرکزی اروپا به افزایش نرخ بهره، یورو را تضعیف کرد. نشست روز پنج‌شنبه اعضای بانک مرکزی اروپا دو سیگنال متفاوت به بازار جهانی انتقال داد. این دو سیگنال ارز اروپایی را تحت‌فشار قرار دادند. سیگنال اول، باقی‌ماندن نرخ بهره در عدد صفر بود که به معنای زمینه‌سازی برای افزایش تورم است.

پایین ماندن نرخ بهره و به تبع آن رشد تورم، منجر به تضعیف یورو خواهد شد و بازار جهانی نیز به این موضوع واکنش ضدیورویی نشان داد. سیگنال دوم جلسه روز پنج‌شنبه، معرفی طرح کاهش حجم خرید اوراق بهادار توسط بانک مرکزی از سال آینده میلادی بود. طبق این طرح، خرید ماهانه ۶۰ میلیارد یورویی اوراق، با آغاز سال جدید میلادی نصف خواهد شد. سخنگوی بانک مرکزی اروپا این طرح را منعطف خطاب کرد تا تنها موج انقباضی این بانک در بازار جهانی بی‌اثر شود. شاخص دلار در پی رشد ۳ درصدی تولید ناخالص داخلی آمریکا در تابستان اخیر نسبت به تابستان سال گذشته، از مرز ۹۵ واحدی عبور کرد تا فشار مضاعفی بر طلا وارد کند.


«ماریو دراگی» زیر منگنه

نشست روز پنج‌شنبه بانک مرکزی اروپا بازار‌های جهانی را به‌شدت تحت‌تاثیر قرار داد. بازار‌های جهانی با کاهش حجم معاملات، به پیشواز این نشست رفته بودند، اما واکنش بازار ارز به انتشار سیاست‌های آتی بانک مرکزی اروپا، با افت شدید نرخ برابری یورو به دلار همراه شد. نرخ تغییر روزانه ارزش یورو به دلار ۴۸/۱ درصد افت کرد که از تابستان سال ۲۰۱۶ میلادی بی‌سابقه بود. سیاست بانک مرکزی اروپا برای آینده پولی این اتحادیه، دو سیگنال مهم برای بازار‌های جهانی دربر داشت.

نرخ بهره صفر:

سیگنال اول، عدم تغییر نرخ بهره، به‌رغم فشار‌های انقباضی برخی اعضای تاثیر‌گذار هیات سیاست‌گذاری این بانک بود. نرخ بهره اعلام شده توسط بانک مرکزی اروپا از سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون صفر بوده است. ینس وینمان، عضو آلمانی بانک مرکزی و ایوس مرش، عضو ارشد هیات سیاست‌گذاری، از جمله منتقدان تداوم طرح نا‌متعارف تسهیل مقداری هستند. ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا، ضمن پافشاری بر ادامه این طرح انبساطی، مایل به پایین ماندن نرخ بهره است. پایین ماندن نرخ بهره، تورم را در کشور‌های عضو اتحادیه اروپا افزایش می‌دهد و در نتیجه یورو را تضعیف خواهد کرد. بانک مرکزی اروپا با وجود استفاده از ابزار تسهیل مقداری نتوانست نرخ تورم را به میزان دلخواهش افزایش دهد. نرخ تورم در سال ۲۰۱۶ میلادی حدود ۲۴/۰ درصد ثبت شده بود. پایین بودن تورم که مانعی بر سر راه رشد اقتصادی است، انتقادات فراوانی به این بانک اروپایی وارد کرد تا اینکه ماریو دراگی هدف افزایش نرخ تورم تا ۲ درصد را به‌طور جدی در دستور کار این بانک قرار دهد. میانگین هندسی تورم ۹ ماه ابتدای سال‌جاری میلادی در اتحادیه اروپا ۵۶/۱ درصد ثبت شده است؛ در حالی که هنوز حدود ۵/۰ درصد از تورم هدف پایین‌تر است. عقب‌ماندگی نرخ تورم از هدف، منجر به افزایش فشار‌ از سوی گروه‌های انبساطی بر ماریو دراگی و هیات سیاست‌گذاران بانک مرکزی اروپا شد. نیروی فشار‌های تورمی در دو جهت متضاد بر سیاست‌های آینده بانک اروپایی اثر می‌گذارد. برخی از منتقدان بر افزایش نرخ بهره که تورم را پایین نگه می‌دارد، تاکید دارند و برخی انبساط بیشتر برای نیل به نرخ تورم ۲ درصدی ورشد اقتصادی بیشتر را خواهان هستند.

کاهش حجم خرید اوراق بهادار:

سیگنال دومی که نشست روز پنج‌شنبه برای بازار به همراه داشت، کاهش حجم خرید ماهانه اوراق بهادار در سال آینده میلادی بود. برنامه این بانک درخصوص حجم خرید ماهانه اوراق بهادار در سال آینده، از نصف شدن خرید ۶۰ میلیارد یورویی کنونی حکایت داشت. طرح خرید اوراق قرضه در چند سال اخیر به منظور مقابله با خطرات کلی افت نرخ تورم انجام شده است. اجرای این طرح ضمن تزریق نقدینگی به سمت جامعه اقتصادی، هزینه‌های تامین مالی را کاهش داده، سطح وام‌گیری‌ را افزایش می‌دهد و همزمان توان رشد اقتصادی را نیز بالا می‌برد. اجرای این طرح در این چند سال نتوانسته نرخ تورم هدف را به ارمغان بیاورد، به همین دلیل به اهرم فشاری برای مخالفان این طرح تبدیل شده است. سخنگوی بانک مرکزی اروپا از تداوم خرید ۶۰ میلیارد دلاری اوراق تا پایان ماه دسامبر سال‌جاری میلادی خبر داد و بازه زمانی اجرای طرح کاهش ۳۰ میلیارد دلاری خرید اوراق را از ابتدای سال ۲۰۱۸ تا ماه سپتامبر همین سال مشخص کرد. البته گزارش این نشست به منعطف بودن این بازه زمانی و حجم خرید نیز اشاره داشته است.

کارشناسان ضمن اشاره به شرایط مطلوب اقتصادی اروپا نسبت به آمریکا در چند سال اخیر، مسیر طی‌شده توسط بانک مرکزی اروپا را قابل‌قبول می‌دانند. با این حال جناح‌های مختلف انتقادات دوسویه و شدیدی به سیاست‌های پولی این بانک وارد می‌کنند. نشست روز پنج‌شنبه بانک مرکزی اروپا نتوانست پاسخ مناسبی به انتقادات وارد شده بدهد، چراکه رویکرد آتی این بانک نه به سود انبساط‌طلبان و نه به سود انقباض‌طلبان تمام شد. بازار‌ جهانی به احتیاط مفرط بانک مرکزی اروپا جواب دندان‌شکنی داد و یورو را به‌شدت تضعیف کرد.


سقوط مشترک طلا و یورو

اونس طلا در پی تقویت محسوس دلار و افت شدید یورو، کاهشی‌ترین روز خود را در ماه اخیر ثبت کرد. اونس طلا روز پنج‌شنبه ۱۳/ ۱ درصد افت کرد و نهایتا در قیمت ۱۲۶۷ دلاری بسته شد. روز جمعه اونس فلز زرد در قیمت ۱۲۶۷ دلاری باز شد و تا ساعت ۲۰ به ۱۲۷۰ دلار رسید.تضعیف فلز براق بیشتر به افت نرخ برابری یورو به دلار مربوط بود. شاخص یورو (اینوور) روز پنج‌شنبه ۱۰/ ۱ درصد کاهش داشت، در حالی که شاخص دلار در همان روز ۱۳/ ۱ درصد تقویت شده بود. کاهش ۲۰۰۰ نفر از متقاضیان بیمهبیکاری نسبت به هفته گذشته نیز به‌عنوان مکمل، دلار را روبه اوج نگه داشت.


رشد اقتصادی به سود دلار

گزارش عصر دیروز تولید ناخالص داخلی آمریکا در تابستان ۲۰۱۷ نسبت به تابستان سال قبل، از رشد ۳ درصدی حکایت دارد. پیش‌بینی‌ها از ثبت نرخ ۶/ ۲ درصدی خبر می‌دادند اما این نرخ بیشتر از این گمانه‌زنی‌ها ثبت شد تا به عامل مهم تقویتی برای شاخص دلار تبدیل شود. شاخص دلار در واکنش به رشد مثبتی که منتشر شد، پس از ۳ ماه از مرز ۹۵ واحدی نیز عبور کرد. برخی از کارشناسان بروز سکته در بازار اونس طلا را در پی این گزارش محتمل می‌دانند، اما برخی دیگر معتقدند طلا نهایت ظرفیت کاهشی خود را در این هفته بازارهای جهانی  بروز داده است و مستعد مقاومت روبه افزایش است.

منبع: donya-e-eqtesad.com

Admin
October 21, 2017

What is HTTPS?

HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) is an internet communication protocol that protects the integrity and confidentiality of data between the user's computer and the site. Users expect a secure and private online experience when using a website.

 

Data sent using HTTPS is secured via Transport Layer Security protocol (TLS), which provides three key layers of protection:

  1. Encryption—encrypting the exchanged data to keep it secure from eavesdroppers. That means that while the user is browsing a website, nobody can "listen" to their conversations, track their activities across multiple pages, or steal their information.
  2. Data integrity—data cannot be modified or corrupted during transfer, intentionally or otherwise, without being detected.
  3. Authentication—proves that your users communicate with the intended website. It protects against man-in-the-middle attacks and builds user trust, which translates into other business benefits.

We provide this for you